Noctuint
Certifikovaný partner Jedox
 
Poskytujeme služby vedoucí k maximálnímu využití Jedox aplikací v každodenní praxi controllerů, CFO i CEO. Patříme do celosvětové sítě certifikovaných partnerů německé společnosti Jedox, nabízíme nejkvalifikovanější služby s Jedox BI. Dáme vašim datům řád a optimalizujeme služby controllingu a plánování od nejhlubší úrovně.
 
 

Výhody a nevýhody firemních cloudových řešení

Zveřejněno: 16. 06. 2014

Cloud solution

Cloud patří už několik let mezi velmi skloňované termíny. Stejně jako další zásadní změny v infrastruktuře IT má své skalní zastánce i protivníky. V Čechách je navíc situace jiná než třeba v USA. Jaké jsou tedy hlavní výhody cloudu pro české firmy?

  • Hlavní předností cloudu je jeho flexibilita. Platíte jen za ten výpočetní výkon a uložená data, která využijete. Neočekávané zvýšení zátěže nevede k nedostupnosti vašich služeb zákazníkům.
  • Přesunutím do cloudu můžete snížit náklady na pořízení a údržbu hardware i software a také na lidské zdroje v IT.
  • Cloud vás ochrání před ztrátou dat v důsledku lokální katastrofy, jako jsou požár, záplava nebo i neodborná manipulace vašimi pracovníky.
  • Do cloudu můžete jednoduše zapojit koncová zařízení pracující na platformách Windows, Linux i těch mobilních, jako iOS či Android.

 

Jaké jsou nevýhody cloudu?

  • Musíte se spoléhat na poskytovatele cloudu, že výpadky v dostupnosti budou málo časté a rychle odstraněné. Sami s nimi nic neuděláte.
  • Pokud nejsou data fyzicky na vašem hardware, kde si můžete sami ohlídat zálohování, pojistkou proti ztrátě dat je smlouva s provozovatelem cloudu. Jestliže o data přijdete, čeká vás dlouhý a drahý právní spor většinou ve vzdálené zemi s odlišnou judikaturou.
  • Vaše data může zneužít jak firma, která cloud provozuje, tak i některá vládní agentura typu NSA. Ta si buď data opatří pokoutným způsobem s využitím chyby v zabezpečení, nebo o ně prostě úředně požádá. V takovém případě je provozovatel cloudu povinen je vládní agentuře poskytnout a nesmí o tom nikoho informovat.
  • Úroveň služeb a technické podpory je v případě krize obtížně vymahatelná. Pokud přestane poskytovatel komunikovat nebo reaguje s velkým zpožděním, máte v danou chvíli těžko řešitelný problém.
  • Jakmile jednou začnete spolupracovat s některým poskytovatelem cloudových služeb, je poměrně komplikované ho rychle vyměnit za jiného. (vendor lock-in)
  • V českých podmínkách je třeba si dát pozor na to, že ne všechny firmy nabízející cloud, ho skutečně mají. Často jde jen o virtuální server s omezeným datovým limitem.

 

Pro některé firmy se cloud vyplatí, jindy je levnější mít vlastní infrastrukturu. Riziko zneužití dat v zámoří můžete snížit volbou evropských cloudů, silným šifrováním a nevyužíváním cloudů pro citlivá data. Zvýšení bezpečnosti pomůže uplatnění hybridního modelu, kdy citlivá data jsou umístěna na vaší IT infrastruktuře a méně citlivá v cloudu. Spolehlivost poskytovatele cloudu i úroveň služeb a technické podpory je dobré dopředu prověřit na základě referencí a zajistit silnou smlouvou. Zálohování dat v cloudu je možné nasmlouvat v různých datových centrech umístěných v od sebe vzdálených zemích nebo i na různých kontinentech.

Cloud není stejně jako většina moderních technologií samospasitelný, ale je vždy dobré zvážit jeho nasazení pro konkrétní podmínky vaší firmy.

 

 

Jedox Partner Award 2016   Jedox Certified Partner   Česko-německá obchodní a průmyslová komora
 
Jedox Partner roku
 
Certifikovaný partner Jedox
 
Člen Česko-německé obchodní a průmyslové komory

LinkedIn   Twitter   Facebook   Facebook   RSS

Noctuint s.r.o., Na Zámecké 1518/9, 140 00 Praha 4, IČ 017 11 962