Noctuint
Certifikovaný partner Jedox
 
Poskytujeme služby vedoucí k maximálnímu využití Jedox aplikací v každodenní praxi controllerů, CFO i CEO. Patříme do celosvětové sítě certifikovaných partnerů německé společnosti Jedox, nabízíme nejkvalifikovanější služby s Jedox BI. Dáme vašim datům řád a optimalizujeme služby controllingu a plánování od nejhlubší úrovně.
 
 

Kde se vzala Business Intelligence?

Zveřejněno: 16. 03. 2015

Stará mapa

Význam BI pro získání důležitých dat pro rozhodování firemního managementu je všeobecně známý. Víte, kdy a jak Business Intelligence vznikla a komu za ni můžeme poděkovat?

 

Prehistorie

 

Business Intelligence je chápána jako soubor nástrojů a analýz, pomocí kterých získáme z dat důležité informace o firemních a tržních procesech. Je celkem logické předpokládat, že vznikla po rozšíření počítačů mezi komerční společnosti. Tento předpoklad je logický, ale zcela chybný. Výraz Business Intelligence použil poprvé Richard Millar Devens v roce 1865 ve své knize Cyclopaedia of Commercial and Business Anecdotes. Popisuje v ní podnikatelské úspěchy bankéře Sira Henryho Furnese.

“Throughout Holland, Flanders, France, and Germany, he maintained a complete and perfect train of business intelligence,” píše o něm Devens. “The news...was thus received first by him.”

 

První technologie

 

Teprve v polovině 20. století byly vyvinuty technologické nástroje, na jejichž základě mohla vzniknout BI tak, jak ji známe dnes. V roce 1958 publikoval vědec ze společnosti IBM článek A Business Intelligence System popisující automatický systém na zpracování a šíření velkého množství dat ve firmách nebo vládních organizacích.

 

Vznik moderní BI

 

S příchodem pevného disku v roce 1956 a pozdějším nástupem disket, CD a dalších technologií prudce stoupal objem ukládaných dat. První nástroje na jejich analýzu byly velmi neohrabané. Moderní historie BI se píše od roku 1988, kdy se v Římě konala konference Multiway Data Analysis. Přišly první datové sklady, které mnohonásobně zrychlily dostupnost informací, přišly brzy po ní. Objevila se řada dodavatelů firemních BI systémů. Ti přinesli technologie ETL (Extract, Transform, and Load) a OLAP (Online Analytical Processing), na jejichž základě stojí Business Intelligence dnes.

 

Zdroj: BI Software Insight

 

 

Jedox Partner Award 2016   Jedox Certified Partner   Česko-německá obchodní a průmyslová komora
 
Jedox Partner roku
 
Certifikovaný partner Jedox
 
Člen Česko-německé obchodní a průmyslové komory

LinkedIn   Twitter   Facebook   Facebook   RSS

Noctuint s.r.o., Na Zámecké 1518/9, 140 00 Praha 4, IČ 017 11 962