Noctuint
Certifikovaný partner Jedox
 
Poskytujeme služby vedoucí k maximálnímu využití Jedox aplikací v každodenní praxi controllerů, CFO i CEO. Patříme do celosvětové sítě certifikovaných partnerů německé společnosti Jedox, nabízíme nejkvalifikovanější služby s Jedox BI. Dáme vašim datům řád a optimalizujeme služby controllingu a plánování od nejhlubší úrovně.
 
 

Nejčastější důvody selhání BI řešení – část 2.

Zveřejněno: 18. 06. 2015

Selhání

V první části tohoto tématu jsme se věnovali nasazování BI bez jasného stanovení řešených problémů, pasivního přístupu uživatelů a bezpečnosti dat. V druhé části popíšeme další časté příčiny selhání projektů Business Intelligence a poradíme vám, jak se jich vyvarovat.

 

4. Nezapomínejte na stávající systémy a integraci s nimi

 

Při výběru systémů Business Intelligence hrají klíčovou roli funkcionality a nástroje, které nabízí. Může se jednat o reporting, dashboardy, analytické nástroje, OLAP databáze, vizualizaci dat, prediktivní analýzy nebo hodnocení klíčových ukazatelů KPI, například pomocí balanced scorecards.

Na co se však často zapomíná je propojení se stávajícími firemními systémy. Mnoho řešení lze integrovat s Excelem, mnohem méně jich však nabízí propojení s Outlookem, vložení BI objektů do jiných aplikací, integraci s tenkými či tlustými klienty včetně mobilních aplikací nebo propojení s cloudovými službami typu Salesforce.

Kiriti Mukherjee, Director of Information Management ze společnosti Collaborative Consulting k tomu říká: „Vlastnosti a nástroje jsou důležité, ale stejně tak důležité je zajistit, že BI řešení, které si vyberete, bude možné propojit s vašimi stávajícími systémy.“

 

5. Flexibilita řešení

 

Velkou chybou je pořídit si řešení, které místo, aby se přizpůsobovalo vašim potřebám, nutí vás přizpůsobovat se jemu. Navíc se vaše požadavky mohou časem měnit, jak se rozvíjí a roste váš business. Nepružné BI řešení brzdí váš rozvoj, zvyšuje náklady a místo pomocníkem se stává přítěží.

Jasně to vyjádřil Francois Ajenstat, ředitel Product Management společnosti Tableau Software: „Jedním z nejhorších omylů, které můžete při výběru BI řešení udělat, je vybrat si některé málo flexibilní. Monolitické infrastruktury jsou dnes nahrazovány řešeními, která umí pracovat s novými zdroji dat a zároveň nabízí pružné a snadno použitelné dashboardy.“

 

6. Uspěchaná implementace

 

Při plánování projektu implementace Business Intelligence je třeba počítat s dostatečným časem pro všechny důležité činnosti včetně školení uživatelů. Bez něj nebudou moci využívat nástrojů BI na maximum.

Není také nutné snažit se vyřešit všechny problémy firmy najednou. Vyberte si ten hlavní, který vám přinese největší užitek. Zaměřte na něj své úsilí a po ukončení této etapy si vyberte další.

Snaha o velký a náročný projekt uskutečněný v krátkém čase končí obvykle velkou katastrofou. Počítejte s tím, že všechny etapy chtějí svůj čas a mějte rezervu na řešení neočekávaných problémů nebo nových požadavků, které se objeví v průběhu projektu.

„Úspěšná implementace není vždy rychlá implementace a naopak rychlá implementace nekončí vždy úspěchem,“ říká Daniel J. Ronesi, ředitel společnosti Business of Law Services, Aderant, dodavatel právnického software.

 

Zdroj: Gartner, CIO.com, BI Software Insight

 

 

Jedox Partner Award 2016   Jedox Certified Partner   Česko-německá obchodní a průmyslová komora
 
Jedox Partner roku
 
Certifikovaný partner Jedox
 
Člen Česko-německé obchodní a průmyslové komory

LinkedIn   Twitter   Facebook   Facebook   RSS

Noctuint s.r.o., Na Zámecké 1518/9, 140 00 Praha 4, IČ 017 11 962