Noctuint
Certifikovaný partner Jedox
 
Poskytujeme služby vedoucí k maximálnímu využití Jedox aplikací v každodenní praxi controllerů, CFO i CEO. Patříme do celosvětové sítě certifikovaných partnerů německé společnosti Jedox, nabízíme nejkvalifikovanější služby s Jedox BI. Dáme vašim datům řád a optimalizujeme služby controllingu a plánování od nejhlubší úrovně.
 
 

Rozvíjejte i uživatele, ne jen technologie

Zveřejněno: 18. 08. 2015

porada

Podle mnoha odborníků chybí většině lidí, kteří pracují s daty, potřebné analytické dovednosti. Existují však dva naprosto odlišné přístupy, jak celou situaci řešit. Jedna se zaměřuje na technologie, druhá na uživatele.

 

1. Rozvoj technologií

 

Podle části odborníků roste množství dostupných dat exponenciální řadou a je naprosto jasné, že se žádný člověk není schopný takto rychle učit nové analytické postupy. Exponenciální růst dat vyžaduje stejně mohutný růst kapacity jejich zpracování a lidé prostě nejsou dostatečně škálovatelní.

 

Pouze technologie se mohou rozvíjet natolik rychle, aby pomohly nepružným uživatelům všechna tato obrovská data analyzovat a interpretovat.

 

2. Rozvoj uživatelů

 

Existuje ale také opačný názor. Celkem jasně to vyjádřil Nate Silver v knize The Signal and the Noise.

 

„Ačkoliv množství dat roste celosvětově o 2,5 kvintilionů bytů každý den, nejde vždy o užitečné informace. Naopak, většinu z nich tvoří šum, který roste mnohem rychleji než signál. Je sice mnoho hypotéz, které je třeba otestovat, mnoho sad dat pro dolování, ale relativně konstantní objem objektivní pravdy.“

 

Jak už to tak bývá, pravda je někde uprostřed obou teorií. Investice jen do rozvoje technologií nebo jen do vzdělávání uživatelů by byly samy o sobě neefektivní. Nevěřte žádnému dodavateli softwarového řešení, který vám bude tvrdit, že jeho produkt vytvářející krásné grafy a jednoduchá doporučení zcela nahradí lidskou analytickou práci. Takové řešení zatím neexistuje a v dohledné budoucnosti ani nebude.

 

Porozumět datům a učinit na jejich základě to nejlepší manažerské rozhodnutí je čistě lidská činnost. Kromě tvrdých dat opírají uživatelé své závěry také o těžko definovatelné postupy, jako jsou osobní zkušenosti, emoce, intuice nebo morálka.

 

Tím, že objem užitečných informací roste mnohem pomaleji, než celkové množství dat, je klíčové investovat nejen do technologií ale také do rozvoje analytických schopností jejich uživatelů. Jen tak bude jejich přínos pro firmu maximální.

 

Zdroj: perceptualedge.com, The Signal and the Noise

 

 

Jedox Partner Award 2016   Jedox Certified Partner   Česko-německá obchodní a průmyslová komora
 
Jedox Partner roku
 
Certifikovaný partner Jedox
 
Člen Česko-německé obchodní a průmyslové komory

LinkedIn   Twitter   Facebook   Facebook   RSS

Noctuint s.r.o., Na Zámecké 1518/9, 140 00 Praha 4, IČ 017 11 962