Noctuint
Certifikovaný partner Jedox
 
Poskytujeme služby vedoucí k maximálnímu využití Jedox aplikací v každodenní praxi controllerů, CFO i CEO. Patříme do celosvětové sítě certifikovaných partnerů německé společnosti Jedox, nabízíme nejkvalifikovanější služby s Jedox BI. Dáme vašim datům řád a optimalizujeme služby controllingu a plánování od nejhlubší úrovně.
 
 

Jak nepracovat s daty - část 1.

Zveřejněno: 13. 01. 2016

Vánoční stromek

Více a více společností si uvědomuje, že shromažďují velké množství dat, aniž by na jejich základě získaly důležité informace pro své rozhodování. Chybí jim totiž transformace hrubých dat do podoby přesné, aktuální a konzistentní obchodní informace. To není problém technologie, ale managementu.

 

Existuje celá řada článků, návodů a „best practices“ jak nastavit principy práce s daty (data governance), a proto jsme se rozhodli pojmout toto téma jinak. Máme pro vás 10 spolehlivých způsobů, jak nezískat z firemních dat žádné použitelné informace.

 

1. Vynechte lidi z obchodu

 

Pokud necháte práci s daty čistě na IT, nikdy se jim nepodaří najít klíčové ukazatele (KPI), pravidla obchodu nebo správnou definici dat. A také je v rámci organizace nikdy neprosadí a nebudou je aktualizovat podle změn na trhu. Získáte hromadu čísel, ale nepoznáte, co vám chtějí říci.

 

2. Dělejte věci odzadu

 

Ustanovte pracovní skupinu, začněte sbírat data a teprve poté se zamyslete, co si od toho vlastně slibujete. Zcela jistě se vám podaří všechny zúčastněné demotivovat a rozumné využití informací zdržet nebo úplně zabít.

 

3. Zachraňte svět za jeden den

 

Jestli chcete zcela jistě potopit celý projekt, stanovte si nějaký opravdu náročný cíl, který chcete s pomocí nových obchodních informací vyřešit. Ideálně s negativním vlivem vůči centrále nebo majitelům a zapojte do něj všechny zaměstnance najednou. Mířit od začátku příliš vysoko a chtít vše hned je jasný recept na katastrofu.

 

4. Jděte do extrémů

 

Pokuste se vyřešit složitý problém s nedostatkem jasně definovaných dat nebo naopak pro malý projekt vytvořte definice a pravidla pro úplně každé datové pole v každé tabulce, které kdy vaše firma vytvořila. Oba extrémy vás přivedou do pekla. Snažte se o kompromisní přístup a neustále myslete na to, co chcete na základě získaných informací řešit a jaký to bude mít pro vaši společnost přínos v porovnání s náklady.

 

Pokračování příště.

 

Zdroj: techtarget.com

 

 

Jedox Partner Award 2016   Jedox Certified Partner   Česko-německá obchodní a průmyslová komora
 
Jedox Partner roku
 
Certifikovaný partner Jedox
 
Člen Česko-německé obchodní a průmyslové komory

LinkedIn   Twitter   Facebook   Facebook   RSS

Noctuint s.r.o., Na Zámecké 1518/9, 140 00 Praha 4, IČ 017 11 962